Zastosowanie
Układy dwuliniowo-progresywne przeznaczone są głównie do smarowania maszyn i linii produkcyjnych o dużej liczbie punktów smarowania (do 1200), pracujących w trudnych warunkach i średnim lub dużym zapotrzebowaniu na środek smarny.. Mogą one podawać smary o klasie konsystencji do 3 wg NLGI. Wykorzystuje się je do smarowania dużych maszyn roboczych (koparki, ładowarki, maszyny górnicze, rolnicze, budowlane) oraz w przemyśle przy smarowaniu całych ciągów technologicznych, takich jak linie ciągłego odlewania stali i walcownie w hutach, linie rozlewnicze i pakujące w przemyśle spożywczym, linie pakujące w przemyśle cementowym i wapienniczym a także maszyny papiernicze.
Zasada działania układu
Dwuliniowo-progresywne układy centralnego smarowania to odmiana systemów dwuliniowych, wykorzystująca zalety dwóch układów: dwuliniowego i progresywnego. Dwuliniowa część układu odpowiada za dostarczenie środka smarnego na duże odległości oraz za zasilanie punktów o dużym zapotrzebowaniu na środek smarny. Progresywna część układu zwiększa (nawet wielokrotnie) ilość punktów smarowania, gdzie rozdzielacz dwuliniowy nie podaje środka smarowego bezpośrednio do punktu smarowania, lecz zasila rozdzielacz progresywny, grupujący punkty odbioru smaru wymagające dozowania dużo mniejszych ilości środka smarnego niż pozostałe.
Regulacja dozowania środka smarnego
Rozdzielacze dwuliniowe posiadają możliwość regulacji dawkowania środka smarnego oraz pozwalają na znaczne zróżnicowanie dawek smaru w punktach leżących blisko siebie, co ma zastosowanie, gdy w niedużej odległości od siebie znajdują się węzły tarcia o zróżnicowanym zapotrzebowaniu na środek smarny (np. łożysko ślizgowe i uszczelnienie wału).
Zalety układów dwuliniowo – progresywnych
- niezawodność systemu
- wysokie ciśnienia pracy
- możliwość budowy rozległych układów
- mała wrażliwość na zmiany temperatury pracy
- precyzyjne dawkowanie środka smarnego
- łatwa rozbudowa układu
- różnorodność wariantów i typów
Wady układów dwuliniowo – progresywnych
- wysokie koszty budowy systemu
- utrudnione zdalne monitorowanie pracy rozdzielaczy
- wrażliwość na zanieczyszczenia