Zastosowanie
Układ progresywny to proste i funkcjonalne rozwiązanie przeznaczone do podawania olejów o lepkości powyżej 40 cST i smarów o klasie konsystencji do 3 wg NLGI. Idealnie nadaje się do układów posiadających do 200 punktów smarowania i średnim lub niewielkim zapotrzebowaniu na środek smarny. Układ może pracować okresowo lub ciągle zarówno w systemach otwartych jak i zamkniętych.Progresywny układ centralnego smarowania zasila się pompą ręczną, pneumatyczną lub elektryczną. Może to być także pompa wieloprzewodowa, w której wykorzystuje się tylko jedno wyjście. Najczęściej stosowane są pompy z silnikiem elektrycznym. Pompy pneumatyczne mają zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia napięcie zasilającego lub uniemożliwiają to względy bezpieczeństwa. Tam też można zastosować pompy ręczne. Najczęściej ma zastosowanie do smarowania maszyn stacjonarnych, pojazdów (ciągniki, autobusy) oraz roboczych maszyn jezdnych (koparki, ładowarki, maszyny rolnicze, budowlane, górnicze).
Zasada działania układu
System centralnego smarowania tego typu zasilany jest z pompy, która poprzez odpowiedni przewód jest połączona z rozdzielaczem progresywnym pierwszego rzędu, który stopniowo rozdziela środek smarny do rozdzielaczy drugiego rzędu i kolejnych, jeśli zachodzi taka potrzeba. Rozdzielacz progresywny jest rozdzielaczem tłoczkowym, w którym kolejne sekcje wykonują cykl roboczy po wykonaniu cyklu roboczego przez poprzedzającą go sekcję. Całkowita ilość smaru lub oleju dostarczona do wejścia rozdzielacza jest rozdzielana na tyle części, ile wyjść posiada rozdzielacz. Zaślepienie któregokolwiek z wyjść powoduje, że porcja środka smarnego zostaje przekazana do następnego wyjścia i sumuje się z porcją przeznaczoną dla następnego wyjścia. Można również zastosować specjalne rozdzielcze o regulowanej wydajności.
Regulacja dozowania środka smarnego
Regulacja ilości środka smarnego następuje poprzez regulację czasu pracy pompy i czasu przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami na zintegrowanym sterowniku lub poprzez podłączenie pompy do zewnętrznej szafy sterowniczej. Pozwala to na dobór odpowiedniej ilości środka smarnego podawanego do całego układu. Należy pamiętać o tym, że optymalne dawki środka smarnego podawane w układzie centralnego smarowania są znacznie niższe od tych, które zalecają producenci maszyn przy smarowaniu ręcznym. To pozwala zmniejszyć zarówno zużycie środka smarnego, jak też zanieczyszczenie otoczenia a także zużycie energii napędzającej maszynę.
Zalety układów progresywnych
- stosunkowo niski koszt układu
- łatwa kontrola pracy całego układu z sygnalizacją nieprawidłowego działania
- prosta budowa i obsługa
- niezawodność systemu
- mała wrażliwość na zmiany temperatury
- precyzyjne dawkowanie środka smarnego
- wysokie ciśnienia pracy
- modułowa budowa umożliwiająca łatwą rozbudowę
- różnorodność wariantów i typów
Wady układów progresywnych
- ograniczenie rozległości układu
- wrażliwość na zanieczyszczenia
►Rozdzielacze do smaru i oleju