Zastosowanie
Układy dwuprzewodowe przeznaczone a głównie do smarowania maszyn i urządzeń o dużej liczbie (do 800) punktów smarowych, pracujących w trudnych warunkach i dużym zapotrzebowaniu na środek smarny. Może on podawać smary o klasie konsystencji do 3 wg NLGI. Często wykorzystuje się je do smarowania dużych maszyn roboczych (ładowarki, koparki, maszyny rolnicze, górnicze, budowlane). W przemyśle znajdują natomiast zastosowanie przy smarowaniu całych ciągów technologicznych takich jak linie ciągłego odlewania stali i walcownie w hutach, linie rozlewnicze i pakujące w przemyśle spożywczym, linie pakujące w przemyśle cementowym i wapienniczym a także maszyny papiernicze.
Zasada działania układu
Dwuprzewodowy system centralnego smarowania jest zasilany z pompy wysokociśnieniowej, która połączona jest z rozdzielaczem głównym za pomocą stałego przewodu ciśnieniowego i stałego przewodu odprężającego. Do rozdzielacza głównego przyłączone są dwa równoległe przewody główne rozprowadzające smar w układzie. Na odgałęzieniach przewodów głównych zamocowane są rozdzielcze dozujące smar do poszczególnych punktów smarowania.Podczas pracy pompy środek smarny podawany jest przez stały przewód ciśnieniowy do rozdzielacza głównego i dalej do jednego z przewodów głównych. Drugi przewód główny w tym czasie pełni rolę przewodu odprężającego i jest połączony przez rozdzielacz ze zbiornikiem smaru stałym przewodem odprężającym. Pompa smarowa tłocząc środek smarny powoduje wzrost ciśnienia w tym przewodzie głównym, który aktualnie jest przewodem ciśnieniowym. W miarę wzrostu ciśnienia przesuwane są tłoczki kolejnych rozdzielaczy dwuliniowych i podają porcje smaru do punktów smarowania.
Gdy już wszystkie rozdzielacze wykonają swój cykl pracy układ staje się układem hydraulicznie zamkniętym Dalsze tłoczenie smaru przez pompę powoduje dalszy wzrost ciśnienia, co z kolei powoduje przesterowanie czterodrogowego zaworu głównego, zaraz po otrzymaniu sygnału z końcowego czujnika ciśnienia. Wtedy kończy się pierwsza połowa cyklu pracy. Środek smarny został dostarczony do połowy punktów smarowania. Rozpoczyna się odliczanie czasu przerwy. Po jego upływie przewód główny, który był przewodem ciśnieniowym na skutek przesterowania czterodrogowego zaworu głównego staje się przewodem odprężającym a przewód odprężający przewodem ciśnieniowym. Podczas drugiej połowy cyklu druga połowa punktów smarowania otrzyma porcje smaru. Rozdzielacze dwuprzewodowe są regulowanymi rozdzielaczami tłoczkowymi, w których ilość środka smarnego może być indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnego punktu smarowania. Różne typy tych rozdzielaczy charakteryzują się różną wydajnością na jeden cykl pracy i posiadają możliwość jej regulacji w zakresie od ok. 5% do 100% wartości nominalnej. Rozdzielacze te są wyposażone w trzpienie kontrolne, które umożliwiają obserwację poprawności działania rozdzielacza.
Regulacja dozowania środka smarnego
W wielu przypadkach ze względu na warunki pracy układu zachodzi potrzeba umieszczenia układu sterowania w szafie sterowniczej, z dala od jednostki centralnej. Wówczas stosuje się pompy bez zintegrowanego sterownika, który reguluje wydajnością pompy poprzez nastawienie odpowiedniego czasu przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami.
Zalety układów dwuprzewodowych
- wysoka niezawodność działania i łatwa kontrola pracy układu
- wysokie ciśnienia pracy
- możliwość budowy rozległych układów
- mała wrażliwość na zmiany temperatury
- precyzyjne dawkowanie środka smarnego
- łatwa rozbudowa układu
- różnorodność wariantów i typów
Wady układów dwuprzewodowych
- duże koszty inwestycji
- wrażliwość na zanieczyszczenie układu
►Hydrauliczne przewody smarownicze