Zastosowanie
Układ wieloprzewodowy przeznaczony jest do podawania olejów o lepkości powyżej 40 cST i smarów o konsystencji do 3 wg NLGI. Liczba punktów smarowania typowego układu wieloprzewodowego nie przekracza 20, chociaż coraz częściej spotyka się na rynku pompy o większej ilości wyjść. Najczęściej stosowany w maszynach wymagających ciągłego dozowania środka smarnego. Najczęściej wykorzystuje się je do smarowanie maszyn do obróbki plastycznej metali, przenośników ślimakowych, taśmowych i innych oraz maszyn o niewielkiej liczbie punktów smarowania takich jak prasy, młyny, kruszarki. Układy te znajdują też zastosowanie przy smarowaniu sekcji dużych maszyn w przemyśle wydobywczym i hutniczym.
Zasada działania układu
Wysokociśnieniowa pompa wieloprzewodowa zasila punkty smarowania. Pompa, w zależności od typu może być napędzana ręcznie (za pomocą dźwigni), mechanicznie (wolny wał napędowy) lub silnikiem elektrycznym (12, 24 VDC lub 110, 230, 380/420, 500 VAC). Do małych układów stosuje się pompę z trzema wyjściami zasilaną napięciem 12 lub 24 VDC, lub 110-220 VAC. Silnik pompy napędza mechanizm mimośrodowy, który oddziałuje na tłoki tłoczące smar poprzez zawory zwrotne do poszczególnych linii smarowych. Wszystkie punkty smarne są zasilane z pompy przez przewody, bez potrzeby stosowania rozdzielaczy. Dawka środka smarnego dla każdego punktu smarowego jest podawana bezpośrednio z pompy. Kontrola dla poszczególnych punktów smarowych i dalsze ich rozbudowanie jest możliwe przez zastosowanie rozdzielaczy progresywnych.
Regulacja dozowania środka smarnego
Dawkowanie ilości środka smarnego może być regulowane w dwojaki sposób. Pierwszy polega na regulacji cyklami pracy pompy, poprzez ustawienie czasu pracy pompy podczas jednego cyklu oraz czasu przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami smarowania. Istnieje także możliwość takiego doboru przełożenia przekładni napędzającej by wymaganą ilość środka smarnego otrzymać przy ciągłej pracy pompy. Drugi sposób polega na zmianie wydajności elementów pompujących poprzez regulację skoku tłoka (od 20% do 100% wydajności nominalnej ), co pozwala na indywidualne dopasowanie wydajności elementu tłoczącego pompy do zapotrzebowania punktu smarowego na środek smarny. Do każdego uruchomionego wyjścia, należy zamontować zawór bezpieczeństwa, który w przypadku zablokowania przewodu lub punktu smarnego zapobiega uszkodzeniu pompy lub rozerwaniu przewodu smarowego.
Zalety wieloliniowych centralnych układów smarowania
- niski koszt zabudowy
- prosta zabudowa systemu
- nieskomplikowana obsługa i regulacja
- prosta regulacja wydajności każdego wyjścia pompy
- duża niezawodność systemu
- wysokie ciśnienia pracy
- mała wrażliwość na zmiany temperatury
- precyzyjne dawkowanie środka smarnego
- łatwa rozbudowa układu
Wady układów wieloprzewodowych
- ograniczony zakres regulacji wydajności
- niewielka liczba linii zasilania
- wrażliwość na zanieczyszczenie układu
►Akcesoria do ukłądów smarowania