Jednym z kluczowych elementów tworzących układ centralnego smarowania jest pompa odpowiadająca za tłoczenie smaru zgodnie z wymaganiami. Smarownica do kalamitek może wytworzyć ciśnienie do 300 bar. Znajduje zastosowanie w układach smarowania dwuliniowych (przeznaczona do małych układów centralnego smarowania) oraz progresywnych (jako źródło ciśnienia środka smarowego).
Pompa dozująca służy do smarowania trących się o siebie części maszyn. Wykorzystuje rozdzielacze smaru, przełącznik ciśnieniowy oraz sterownik elektroniczny. Dwa elementy pompujące wykonane ze stali hartowanej ustawione są naprzeciwlegle i wspólnie tłoczą środek smarny do jednego z dwóch wyjść pompy dozującej. Konstrukcja ta uchodzi za jedną z najbardziej przemyślanych w technice smarowania.
Do zasilania środkiem smarnym małych układów centralnego smarowania typu dwuliniowego i progresywnego służy smarownica ręczna. Wyposażona jest w stalowy zbiornik, choć występuje również jako pompa do oleju hydraulicznego. Działa zgodnie ze standardami NLGI.
Pompy do oleju, pompy smaru
Od czego zależy wybór pompy do oleju lub smaru? Najważniejszym aspektem, jaki należy uwzględnić podczas poszukiwania właściwego modelu, jest specyfika układu, w którym będzie ona pracowała. Poszczególne systemy i konstrukcje mają bowiem różne wymagania dotyczące m.in. wydajności, pojemności zbiornika czy maksymalnego ciśnienia roboczego i właśnie pod ich kątem powinno się dobierać podzespoły odpowiedzialne za dostarczanie środka smarnego. Oferujemy więc elektryczne pompy smarujące, pompy dozujące oraz smarownice ręczne.