Zastosowanie
Układ wieloliniowo-progresywny ma zastosowanie do smarowania dużych skomplikowanych maszyn, gdzie istnieje potrzeba smarowania małymi porcjami smaru dużej liczby punktów (do 1000) przy ich znacznych odległościach od pompy. Układ ten przeznaczony jest do podawania olejów o lepkości powyżej 40 cST i smarów o klasie konsystencji do 3 wg NLGI. Najczęściej stosowany do smarowania maszyn papierniczych, linii rozlewniczych, pakujących, oraz przede wszystkim w przemyśle spożywczym, wydobywczym, hutniczym, farmaceutycznym i elektronicznym.
Zasada działania układu
W układzie tym można stosować pompę smarową, wieloliniową. Punkty smarne o dużym zapotrzebowaniu na środek smarny zasilane są bezpośrednio z wyjść pompy. Do kolejnych kilku wyjść pompy wieloliniowej podłącza się rozdzielacze progresywne, które pozwalają na smarowanie bardzo dużych ilości punktów małymi lub minimalnym dawkami smaru lub oleju.W małym układzie ma zastosowanie pompa z trzema wyjściami, a większy układ można zasilać z pomp, które posiadają do pięciu, piętnastu lub nawet trzydziestu wyjść (nie wszystkie wyjścia pompy muszą być wykorzystane).
Regulacja dozowania środka smarnego
Regulację dawki środka smarnego podawanego do smarowanych punktów uzyskujemy dobierając odpowiedni element pompujący, a następnie regulując jego wydajność i dobierając wielkość rozdzielaczy oraz odpowiednio grupując ich wyjścia. Dawkowana ilości środka smarnego do całego układu następuje poprzez regulację czasu pracy pompy i czasu przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami na zintegrowanym sterowniku lub poprzez podłączenie pompy do zewnętrznej szafy sterowniczej.
Zalety układów wieloliniowo - progresywnych
- niski koszt zabudowy
- prosta budowa, nieskomplikowana obsługa i regulacja
- duża niezawodność systemu
- możliwość smarowania układu z punktami o dużym zróżnicowaniu zapotrzebowania na środek smarny
- wysokie ciśnienia pracy
- mała wrażliwość na zmiany temperatury
- precyzyjne dawkowanie środka smarnego
- łatwa rozbudowa systemu
Wady układów wieloliniowo - progresywnych
- ograniczony zakres regulacji wydajności
- wrażliwość na zanieczyszczenia
►Przewody olejowe, przewody smarowe