• o firmie
 • oferta
 • nowości
 • poradnik
 • kontakt
 • Czym się charakteryzują i gdzie mają zastosowanie pompy centralnego smarowania?

  Grudzień 29, 2020

  Pompy centralnego smarowania są to elementy układów centralnego smarowania, które mają za zadanie doprowadzać smar do wielu urządzeń jednocześnie. Wykorzystuje się je w przypadku kilku pojedynczych maszyn, jak i w całych liniach produkcyjnych.

  Pompy dopasowane do układów

  Systemy centralnego smarowania dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Najprostsze w budowie są jednoliniowe, które stosuje się np. w przemyśle tekstylnym, drukarskim i samochodowym, a także do smarowania maszyn pakujących. Układy dwuliniowe używane są do rozbudowanych liniach produkcyjnych lub przy wielu urządzeniach, które łącznie mają nawet kilkaset punktów smarnych. Progresywne układy smarowania współpracują z urządzeniami mającymi od kilku do kilkuset punktów smarnych. Systemy natryskowe doskonale sprawdzają się w przypadku miejsc otwartych, czyli prowadnic, przekładni łańcuchowych i przekładni zębatych. Impulsowe układy smarowania stosuje się np. do łańcuchów o wolnoobrotowych napędach oraz rolek transportowych. Poszczególne systemy różnią się budową i przeznaczeniem, a to wymusza zastosowanie określonych rodzajów środków smarnych i pomp.

  Rodzaje napędów w pompach

  Najprostszym rozwiązaniem w układzie centralnego smarowania jest pompa ręczna. Za pomocą dźwigni tłok zostaje wprawiony w ruch i wyciska ze zbiornika smar proporcjonalnie do wielkości wykonywanego ruchu. Pompa działa na takiej samej zasadzie co smarownice ręczne. W zależności od rodzaju można ją stosować w mniejszych systemach, np. jednoprzewodowych lub progresywnych. Używa się ich głównie do maszyn z optycznym wskaźnikiem poziomu płynu w zbiorniku. Największą wadą pomp ręcznych jest to, że potrzebują one operatora. Dlatego w bardziej skomplikowanych układach, które wymagają częstego smarowania wielu miejsc jednocześnie, stosuje się pompy działające za pomocą silnika elektrycznego, hydraulicznego lub pneumatycznego.

  Pompy do rozbudowanych systemów

  Pompy mogą być przeznaczone do podawania smaru lub oleju w różnych ilościach. Niektóre urządzenia tłokowe umożliwiają podłączenie nawet kilkunastu elementów pompujących. Pompy wielowyjściowe do rozbudowanych instalacji współpracują z rozdzielaczami hydraulicznymi i progresywnymi, które mają nawet 300 punktów. W dużych układach wymagających wysokiej wydajności i niezawodności doskonale sprawdzają się pompy zębate. Środek smarny przenosi się z komory ssawnej do komory tłocznej za pomocą obracających się w korpusie kół zębatych, z czego tylko jedno napędzane jest przez źródło zewnętrzne. Są to urządzenia z grupy pomp wyporowych, w których dwie zębatki wprowadzane są w ruch obrotowy. Przy zazębianiu się elementów w korpusie wytwarza się różnica ciśnień, co powoduje proces ssania na wylocie. W ten sposób środek wtłaczany jest do wylotu stale i bez powstawania pulsacji.

   

  Wróć