• o firmie
 • oferta
 • nowości
 • poradnik
 • kontakt
 • Czym charakteryzują się rozdzielacze progresywne?

  Grudzień 21, 2020

  Rozdzielacze stanowią element układów centralnego smarowania, doprowadzających środek smarny do punktów smarowania. Dzięki odpowiedniemu nasmarowaniu części maszyn zmniejsza się tarcie i usunięte zostają zanieczyszczenia. W efekcie urządzenie chronione jest przed korozją oraz przed skutkiem drgań, a także w sposób bardziej wydajny amortyzowane są obciążenia uderzeniowe. Ponadto smary odprowadzają ciepło z obszarów, na których występuje tarcie. Pomagają w tym rozdzielacze. Więcej o nich w naszym wpisie.

  Jak zbudowane są rozdzielacze progresywne?

  Rozdzielacze w układzie centralnego smarowania odpowiadają za prawidłowe rozdzielanie i dozowanie smaru. W przeciwieństwie do liniowych, rozdzielacze progresywne automatycznie przekazują smar do punktów smarowania, wykorzystując do tego progresywny ruch tłoczków. W ten sposób możliwe staje się podawanie odpowiedniej ilości smaru pod ciśnieniem.

  Ponadto rozdzielacze progresywne charakteryzują się pracą w trybie ciągłym. Oznacza to, że wraz z zakończeniem ruchów przez ostatni tłoczek, swoją pracę uruchamia tłoczek pierwszy, co sprawia, że cykl smarowania rozpoczyna się na nowo. Poszczególne wyjścia w rozdzielaczu można łączyć albo blokować korkiem. Co więcej, w rozdzielaczach progresywnych przerwanie podawania smaru oznacza koniec pracy całego urządzenia. Wówczas wznowiona praca rozdzielacza zaczyna się od miejsca, w którym została przerwana.

  Jakie są zalety rozdzielczy progresywnych?

  Największą zaletą progresywnych rozdzielaczy smaru jest ich niezawodność oraz ogromna precyzja. Dostarczają odpowiednią dawkę środka smarnego w rozległych i skomplikowanych układach, bez względu na stopień zapotrzebowania na smar. Co więcej, dzięki rozdzielaczom progresywnym możliwa jest dokładna, bieżąca kontrola układu smarowania. Dzieje się tak za sprawą sygnalizowania ruchu tłoczka na ostatniej sekcji tłoczącej. Rozdzielcze progresywne można stosować nawet w bardzo szerokim zakresie temperatur, a także rozbudowywać je w rozległe systemy, ponosząc przy tym niewielkie koszta. Oferowane przez nas rozdzielacze progresywne mogą być stosowane zarówno w maszynach o średnim zapotrzebowaniu na substancję smarującą, posiadających kilka punktów smarowania, jak i tych, w których punktów smarowania znajduje się kilkaset. Dzięki różnym wariantom proponowanych przez nas rozdzielaczy można je dopasować do potrzeb konkretnego urządzenia.

  Wróć